Pierwszy dzień w przedszkolu to ważne wydarzenie zarówno dla dziecka jak i rodzica. Aby jak najlepiej wkroczyć w ten nowy etap życia, warto się do niego odpowiednio przygotować. Poniżej wskazówki, jak to zrobić.
Wyprawka – co przygotować do przedszkola?
Przedszkola zwykle udostępniają listę potrzebnych rzeczy na swoich stronach internetowych i/lub tablicach ogłoszeń. Jeśli nie możesz jej znaleźć, zadzwoń do placówki i poproś o taką listę.
W większości przedszkoli najczęściej potrzebne są:
- Wygodne obuwie na zmianę – kapcie lub sandałki.
- Pościel lub śpiworek przedszkolaka – warto dopytać jaka jest praktyka w danym przedszkolu. W niektórych przedszkolach wystarczy duży koc, ok. 150x200 cm włożony w bawełnianą poszewkę. Jeśli Twoje dziecko nie umie zasnąć bez ulubionej podusi/przytulanki, warto poinformować o tym opiekunów.
- Piżama/ubranko do spania.
- Ubranie na zmianę.
- Kubek – zwróć uwagę, aby był wykonany z tworzywa dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Jak to sprawdzić? Szukaj specjalnego oznakowania (zwykle symbol sztućców).
- Ręcznik – nieduży, do wycierania rąk.
- Strój gimnastyczny – nie zawsze jest potrzebny na początku roku przedszkolnego. Niektóre przedszkola proszą o dostarczenie stroju go dopiero w drugiej połowie roku.
- Ulubiona zabawka lub przytulanka.

Jak oznaczyć i w co spakować wyprawkę przedszkolną?
Pamiętaj o odpowiednim oznaczeniu rzeczy dziecka. Ubrania możesz podpisać na wewnętrznych metkach niezmywalnym flamastrem lub wszyć etykietki z imieniem i nazwiskiem. Możesz także użyć skrótu (pamiętaj jednak, że w większej grupie same inicjały mogą nie wystarczyć). Ubrania na zmianę spakuj w worek bawełniany lub worek strunowy i podpisz (zwykle stosuje się opis: imię + nazwisko i nazwa grupy). Wybierając opakowanie na strój gimnastyczny zwróć uwagę, aby worek, który wybierzesz był pozbawiony dodatkowych sznurków (zamiast worko-plecaka użyj worka z jednym sznurkiem). Pościel możesz spakować w zwykłą reklamówkę lub w duży worek. Nie zapomnij jej podpisać. Oznacz także ręcznik i kubek.
W różnych przedszkolach stosowane są różne praktyki. Dlatego warto rozmawiać z opiekunami grupy i innymi pracownikami przedszkola. Warto sprawdzać tablice ogłoszeń i na bieżąco reagować na pojawiające się informacje.
Przeczytaj także:
- Spędzanie wolnego czasu w ciąży – 7 (i więcej) pomysłów na relaks dla przyszłych mam
- Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom - zobacz jakie imiona wybierają rodzice
- Wyprawka do szpitala – sprawdź co powinna zawierać Twoja torba do porodu
- Dodatkowe rzeczy do wyprawki szpitalnej - część 1