Początek przedszkola to nowy etap w życiu Twojego dziecka. Jest to także ważne wydarzenie dla Ciebie. Będziesz na nowo organizować plan dnia. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Wam rozpocząć ten ważny etap.
Dni adaptacyjne – warto czy nie?
Dni adaptacyjne, zwykle organizowane w ostatnich dniach wakacji, to możliwość odwiedzenia placówki przedszkolnej i zapoznania się z jej pracownikami. Jeśli Twoje dziecko dopiero rozpoczyna edukację przedszkolną i jest taka możliwość, warto z niej skorzystać. Twój przedszkolak lepiej się poczuje, gdy wspólnie z mamą i/lub tatą pozna nowe otoczenie. Twoje dziecko oswoi się z nowym miejscem i grupą, Ty będziesz miała możliwość uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Warto sporządzić listę wątpliwości przed wizytą w przedszkolu.
Pierwsze dni w przedszkolu – jak pożegnać dziecko?
Dni adaptacyjne to dobry wstęp do przedszkolnej przygody. Jednak wielu dzieciom nie wystarczają by oswoić się z nowym otoczeniem (Nic dziwnego. Wystarczy pomyśleć ile zajmuje nam-dorosłym przyzwyczajanie się do nowej pracy). Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku wkroczyć w nowe otoczenie, warto byś pamiętała, że:
- Krótkie pożegnania w szatni/przed salą zwykle działają najlepiej – jeśli chcesz by dziecko nie traktowało rozstania z Tobą jako coś złego, pamiętaj by niepotrzebnie nie budować „dramatyzmu sytuacji”. Postaraj się być spokojna i opanowana.
- Konkretne informacje i konsekwencja pomagają – jeśli dziecko obawia się zostać w przedszkolu, wytłumacz, co je tam czeka, jak będzie wyglądał dzień i, co ważne, kiedy po nie przyjdziesz. Nie mów, o której godzinie, ale używaj zwrotów zrozumiałych dla dziecka, np.: „po obiedzie”, „po podwieczorku”, itp. Bardzo istotne: bądź konsekwentna! Jeśli powiesz, że będziesz po obiedzie, koniecznie bądź. Jeśli zdarzy się niespodziewana sytuacja (taka jak dłuższy pobyt w pracy), zadbaj o to, by zamiast Ciebie ktoś inny bliski dziecku odebrał je o obiecanej porze. To pomoże zbudować przekonanie, że „mama/tata mnie tu nie zostawi”; „jestem tu tylko przez pewien czas”.
- Jeśli masz trudności z opanowaniem emocji lub trudno znosisz emocje dziecka (w pierwszych dniach przy rozstaniu Twój syn/córka może nawet płakać), poproś partnera lub inną bliską osobę o wsparcie. Możecie podzielić się: on odprowadza dziecko, Ty je odbierasz. Pamiętaj: nawet jeśli syn/córka płacze przy rozstaniu, nie oznacza to, że będzie płakać cały dzień. Jeżeli bardzo się obawiasz, że tak będzie, umów się z opiekunami na kontrolny telefon – zadzwoń po jakimś czasie i zapytaj jak sobie radzi Twój przedszkolak.
- Możesz zostawić dziecku rzecz, która pozwoli mu czuć się bezpiecznie: ulubiona zabawkę a nawet swoje zdjęcie. Dla małego przedszkolaka taki drobiazg może mieć duże znaczenie.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam wkroczyć w progi przedszkola z pozytywnym nastawieniem. Życzymy powodzenia!
Może zainteresuje Cię także:
- Wyprawka do przedszkola – jakie rzeczy przygotować w wyprawce przedszkolaka?
- Wyprawka do szpitala – sprawdź co powinna zawierać Twoja torba do porodu
- Wyprawka dla noworodka – poznaj odpowiedzi na 3 najczęstsze pytania