Jak pomóc dziecku w pierwszych miesiącach życia? Na co zwrócić uwagę, aby wspierać rozwój niemowlaka i nie zrobić mu krzywdy? W dzisiejszym artykule postaram się Państwu przybliżyć ten temat.
W chwili pojawiania się na świecie dziecka, całe w miarę uporządkowane życie rodziców ulega zmianie. Nie tylko świat rodziców się zmienia – dziecko przebywające do tej pory w brzuszku u mamy zaczyna odbierać bodźce z otoczenia. Jest to dla niego zupełnie obce i nowe środowisko.
Co zmienia się w życiu dziecka po narodzinach?
Do tej pory dziecko w brzuszku u mamy miało ciemno, ciasno i przytulnie. W momencie pojawienia się na świecie, na dziecko działają nie tylko bodźce z otoczenia. Maluch walczy także przeciwko sile grawitacji. Przez pierwsze miesiące życia niemowlę jest w pełni uzależnione od swoich opiekunów. To od nas rodziców zależy jak będzie się rozwijać i czy mu w tym pomożemy czy, nieświadomie, będziemy przeszkadzać.
Zaraz po narodzinach, ale również przez całe życie dziecka ważne jest nawiązanie z nim więzi oraz zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Jak to zrobić?
1. Kangurowanie
Co to jest kangurowanie?
Zaraz po porodzie mama dostaje swoje maleństwo na klatkę piersiową. Jest to tak zwane kangurowanie, które zapewnia bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki. Kontakt „skóra do skóry” jest niezwykle ważny ponieważ wspiera poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Dlatego od samego początku praktykujmy tę formę budowania więzi i układajmy niemowlę na swojej klatce piersiowej.
Co daje kontakt „skóra do skóry”?
Korzyści płynące z kangurowania:
- obniża prawdopodobieństwo depresji poporodowej,
- wzmacnia więź miedzy rodzicem a dzieckiem, redukuje stres po porodzie,
- poprawia jakość snu dziecka,
- wpływa na redukcję kolek dziecka,
- wpływa pozytywnie na rozwój psychoruchowy dziecka i kontakt z rodzicami.
Jak długo można kangurować?
Właściwie do momentu kiedy nasze dziecko chce być w ten sposób tulone.
Pamiętaj: jeśli mama nie może kangurować powinien to robić tata dziecka, można kangurować też naprzemiennie.
2. Masaż niemowlęcia
Kolejną formą wzmacniania więzi rodzica i dziecka jest masaż.
Co daje masaż?
Masaż nazywany jest „dotykiem miłości”. Regularny masaż wpływa pozytywnie na matkę i na dziecko.
Kiedy można rozpocząć masaż?
Tę formę wzmacniania więzi możemy wykonywać po 6 tygodniach po narodzinach czyli po zakończeniu się u kobiety połogu. Dlaczego? Układ nerwowy dziecka jest gotowy na przyjęcie kolejnych bodźców dotykowych.

3. Przytulanie, kołysanie i inne formy budowania poczucia bezpieczeństwa
Pamiętajmy o przytulaniu, kołysaniu, noszeniu i reagowaniu na płacz dziecka. Nie obawiajmy się, że nasze dziecko przez to stanie się „małym terrorystą” i je do tego przyzwyczaimy. Nie można przyzwyczaić dziecka do czegoś czego doświadczyło w brzuchu mamy. Reagujmy na płacz dziecka i nie zostawiajmy go „aby mogło się wypłakać”. Podczas płaczu wytwarza się kortyzol („hormon stresu”), który negatywnie wpływa na mózg dziecka i jego rozwój.
Dlaczego noszenie i przytulanie są tak istotne?
Dziecko warto nosić i przytulać bo:
- dzieci szybciej wykształcają inne formy komunikacji niż płacz,
- wzmacniamy poczucie bezpieczeństwa i bliskości w dziecku,
- stymulujemy układ przedsionkowy czyli zmysł równowagi, który jest jednym z najważniejszych zmysłów w ciele każdego człowieka.
Artykuł przygotowała Magdalena Zujewicz mgr fizjoterapii, mgr pedagogiki, terapeuta Integracji Sensorycznej. Autorka bloga gibobobasy.pl. Na Instagramie prowadzi profil jako „Fizjoterapeutka z misją”.
Może zainteresuje Cię także:
- Jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa po narodzinach i prawidłowy rozwój emocjonalny
- Spędzanie wolnego czasu w ciąży – 7 (i więcej) pomysłów na relaks dla przyszłych mam
- Jaki wózek dziecięcy wybrać? Czym się kierować aby dopasować wózek do własnych potrzeb?
- Body, pajac, rampers… Nie wiesz co to jest? Sprawdź w naszym słowniczku